Fordul a szél: a magyar álláspont diadalmaskodott az ENSZ-ben
„Ez azt jelenti, hogy teret nyert a régóta hangoztatott álláspontunk” – fogalmazott Szijjártó Péter.
Az MSZP pártelnöke szerint nehéz megmondani, miről is szól a kvótareferendum kérdése. Hozzátette: az MSZP már korábban világossá tette – folytatta –, hogy nem támogatja a kötelező betelepítési kvótát, és nemzeti érdeknek tartja az Országgyűlés szuverenitását, de szerinte a kérdés nem erről szól.
Az MSZP elnök-frakcióvezetője szerint a kvótareferendum kiírásáról szóló parlamenti döntés után még inkább szükség van „valódi népszavazásra”. Tóbiás József arra biztatja a választókat, hogy az állami földek eladásának tilalmára és az állami cégvezetők bérplafonjára mondjanak igent.
Tóbiás József csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón azt mondta, míg az MSZP által támogatott két kérdésben igen szavazatra buzdítanak, a kormány kvótareferendumával kapcsolatban azt javasolják, várjanak az Alkotmánybíróság döntésére. Hozzátette, nehéz megmondani, miről is szól a kérdés. Az MSZP már korábban világossá tette – folytatta –, hogy nem támogatja a kötelező betelepítési kvótát, és nemzeti érdeknek tartja az Országgyűlés szuverenitását. De ez a kérdés nem erről szól - jelentette ki. Véleménye szerint az MSZP-nek arra kell vállalkoznia, hogy elmagyarázza, mi áll a kérdés mögött.
Úgy értékelte, a kormányzati média igyekszik ellehetetleníteni az MSZP aláírásgyűjtését. A szocialisták azonban folytatják a gyűjtést, hogy az Országgyűlésnek kötelező legyen kiírnia az MSZP által támogatott két népszavazást – közölte. Hozzátette: a már meglévő százezer aláírás arra adott volna lehetőséget, hogy a két népszavazási kérdésről egy napon lehessen szavazni a kormány kvótareferendumával. Kérdésre válaszolva Tóbiás József elmondta, 250-260 ezer aláírást szeretnének összegyűjteni, hogy mindenképpen meglegyen a szükséges számú 200 ezer. Ma ennek több mint hatvan százaléka megvan – közölte.
Az ellenzéki pártelnök beszámolt arról is, az MSZP támogatja a Belügyminisztérium által benyújtott terrorellenes törvénycsomagot, mivel azon szakmai változtatásokat tudtak elérni, így azt jogállami javaslatnak tartják. Jelezte, a Honvédelmi Minisztérium által készített, a terrorveszélyhelyzettel kapcsolatos alaptörvény-módosítást szakmailag megalapozatlannak tartják, azzal szerintük a kormány a hatalom túlterjeszkedését szeretné elérni. Közölte, az MSZP a módosítást nem támogatja, annak parlamenti szavazásában nem vesz részt.